Mekanların dekorasyonunda aydınlatma, diğer öğeler kadar önemlidir. Öncelikle yaşam alanları belirlenmeli, hangi ortamda hangi işlevlerin yapılacağı tespit edilmeli ve ondan sonra uygun ürün seçimi yapılmalıdır. Doğru mekanda doğru ışık kullanılmalıdır. Doğru aydınlatmanın mekanlarımıza kazandırdıklarını daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Başlıcaları; dekorasyona canlılık vermesi, evi renklendirmesi, mekanlardaki hataları örtmesi ve ön plana çıkarmak istediğiniz objeleri vurgulamasıydı.

Aydınlatma, mekanda hem dekorasyonu hem de ihtiyaçları tamamlar. Aydınlatma bir dekorasyonda yer alan son aşamadır. Mekanda hem dekorasyonu hem de ihtiyaçları tamamladığı için sadece fonksiyon olarak düşünülmemeli, özenle seçilmiş dekorasyonların devamı olarak görülmelidir. Evinizin ambiyansını yaratıcı aydınlatma tasarımları ile değiştirebilirsiniz. Yaşam alanınızın tüm havasını değiştirmek için tek bir aydınlatma elemanı ve onun mekanda yaratacağı ışık oyunları bile yeterli olabilir.

Avize ve aydınlatmada da, tıpkı dekorasyonda olduğu gibi, her sene birçok yenilik oluyor. Tasarımlar değişiyor, yeni teknolojiler ortaya çıkıyor. 2023 yılında aydınlatmada yeni trendler nelerdir? 2023 yılı ile markaların ve tasarımcıların bu yıl için yarattıkları tasarımlar belirlenmeye başladı... Aydınlatma sektörü minimalist dokunuşlara teslim durumda... Farklılık artık herkesin istediği bir şey haline geldi... Herkes farklı, herkes tek olmak istiyor... Bu konuda devreye iyi tasarlanmış avize ve aydınlatma ürünleri giriyor. Bununla doğru orantılı olarak da bizler hız kesmeden çalışmaya ve farklı tasarımlar çıkarmak için çabalamaya devam ediyoruz. Aydınlatma dünyası da abajurdan aplik aydınlatmaya kadar her alanda kendini süratli bir şekilde değişime ve yenilenmeye açık ve hazır tutuyor...

Özellikle renkli tasarımları ile ön plana çıkan tasarımcılar da bu sezon aydınlatma dünyasına el atmış gibi görünüyor. Bu harika tasarımlar yaşam alanlarımızı renklendirmeye hazır halde. 2023 ile beraber aydınlatma modası artık tamamen sadelik ve bir o kadar da farklılık üzerine kuruluyor. Kullanmaya cesaret edemediğiniz, sizi gerçekten farklı kılacak bu tasarımlar sayesinde evinizi ve ofisinizi minimalistliğin çağdaş ışığı ile aydınlatacaksınız.

Tasarım gücü ağır aydınlatmalar bu sezon en öne çıkan modeller arasında... Siz de bu ilginç aydınlatma dünyasına bir göz atarak ve yaşam alanınızı farklı ışık oyunları ile hareketlendirebilirsiniz. Her tarz dekorasyona uygun aydınlatma ve avize yelpazesi mevcuttur. Bunlar kendi içlerinde çok çeşitli modellere ayrıldıkları için mekanda bulunan diğer elemanlara, mobilya, halı gibi eşyalar ile birlikte karar verilmesi en doğrusudur.

Modern bir mekan ise; modern avizelerde tasarım oldukça önemli hale geliyor. Renkli camlar ve krom pirinç metal detaylar ön plana çıkıyor. Sarkıt toplar, camlar bu sene çok kullanılacak. Yine tavana sabit plafonyer avize grupları da bu sene sıkça kullanılıyor.

Klasik veya dömi-klasik bir mekan ise; son zamanlarda kristal, şatafatlı ürünler yeniden ön planda, klasik olan bu modeller sıkça tercih edilmeye başlandı. Bu ürünlerde en çok bronz, bronz üzeri altın kaplama, krom malzemeler kullanılmakta. Pirinç kullanımı ile mükemmelleştirilen bu tarz avizeler doğru kullanımları ile salonlarımıza gereken ihtişamı kazandıracak.

Aydınlatmada yeni trendlerden bahsederken kullanım şekilleri de önemli hale geliyor, göz yormayan soft ve gizli kullanılan ışıklar ve bunları bütünleyen avizeler. Bu kullanımları ise ışık tavan sistemleri adı altında toplayabiliriz. Yalın tasarımları ön plana çıkaran bu teknik sayesinde akla gelebilecek her mekanda sıradışı çözümler üretilebilir.

Lampo showroomuna uğrayarak mekanlarınızın aydınlatması ile ilgili profesyonel bilgi ve hizmet alabilirsiniz.